GLUKOZA
Glukoza je šećer koji se nalazi u krvi i predstavlja osnovni izvor energije za ćelije u organizmu. Testiranje nivoa glukoze u krvi se često koristi za procenu metabolizma glukoze i praćenje nivoa šećera u krvi.
Kada se određuje Glukoza?
Testiranje nivoa glukoze u krvi se obično vrši kao deo rutinskog pregleda ili kao deo dijagnostičkog procesa kod pacijenata sa sumnjom na dijabetes ili druge poremećaje metabolizma glukoze. Neki od razloga za testiranje glukoze uključuju:
-
Dijagnostika dijabetesa: Merenje nivoa glukoze u krvi se koristi za postavljanje dijagnoze dijabetesa ili praćenje nivoa šećera u krvi kod osoba koje već imaju dijabetes.
-
Praćenje terapije dijabetesa: Osobe sa dijabetesom redovno mere nivo glukoze u krvi kako bi pratili efikasnost terapije, kontrolisali nivo šećera u krvi i sprečavali komplikacije.
-
Procena hipoglikemije ili hiperglikemije: Merenje nivoa glukoze može se koristiti za procenu niskih (hipoglikemija) ili visokih (hiperglikemija) nivoa šećera u krvi kod pacijenata koji imaju simptome kao što su vrtoglavica, slabost, umor ili promene raspoloženja.
Šta ukazuje povišena ili snižena Glukoza?
Povišena koncentracija glukoze u krvi (hiperglikemija) obično ukazuje na prisustvo dijabetesa ili drugih zdravstvenih problema kao što su stres, infekcija ili upala pankreasa. S druge strane, snižena koncentracija glukoze u krvi (hipoglikemija) može biti posledica preterane fizičke aktivnosti, nepravilne ishrane, preterane upotrebe insulina ili nekih drugih zdravstvenih stanja. Važno je napomenuti da povišeni ili sniženi nivoi glukoze mogu biti opasni po zdravlje i zahtevaju dalju dijagnostiku i procenu od strane lekara.
Uzorkovanje krvi za merenje nivoa glukoze u krvi obično se vrši u određenim situacijama, uključujući:
-
Rutinski pregledi: Osobe koje imaju rizik od dijabetesa ili već imaju dijagnozu dijabetesa mogu redovno uzimati uzorke krvi radi praćenja nivoa glukoze u krvi
-
Simptomi dijabetesa: Ako osoba ima simptome dijabetesa kao što su povećana žeđ, učestalo mokrenje, umor ili gubitak težine, lekar može naložiti testiranje nivoa glukoze u krvi kako bi isključio ili potvrdio dijagnozu dijabetesa.
-
Prepoznavanje hiperglikemije ili hipoglikemije: U hitnim situacijama kada osoba ima simptome visokih (hiperglikemija) ili niskih (hipoglikemija) nivoa šećera u krvi, uzorkovanje krvi može se vršiti kako bi se odmah procenila koncentracija glukoze u krvi i preduzele odgovarajuće mere.
-
Praćenje terapije: Osobe sa dijabetesom redovno uzimaju uzorke krvi kako bi pratili efikasnost terapije, kontrolisali nivo šećera u krvi i prilagođavali terapiju prema potrebi.
Analiza glukoze
Nivo glukoze određuje se iz venske krvi nakon 8 do 12 sati gladovanja.